Az elmúlt napokban jelentős változások, távozások történtek a Ferencváros háza táján, köztük felállt a teljes kommunikációs stáb is Ifj. Orosz Pál vezetésével. Mivel a fórumokban is sokan kérdéseket tettek fel a miértekről, illetve a stáb munkájáról, úgy gondoltuk, hogy egy beszélgetés Orosz Pállal és Pálfai Károly sajtófőnökkel rávilágíthat, hogy milyen munkát is végzett a stáb. Elsőként Orosz Pállal készült interjúnk jelentetjük meg, nemsokára jön a második rész, Pálfai Károllyal.
Kezdjük az elején. Mikor és miért gondoltál arra, hogy elvállalod a Ferencváros kommunikációs igazgatói posztját?
Sokan tudják, sok fórumon, köztük itt is elmondtam már, hogy én a lelátóról jöttem, Édesapám miatt is amióta megszülettem Fradista vagyok, az NB2-es években is bérletes voltam a XIII-as szektorban. Mivel futballozni nem volt lehetőségem a Ferencvárosban, megfogadtam, egyszer valahogy megpróbálok tenni a klubért, a csapatért. Egy jól működő és stabil egzisztenciát nyújtó, 21 éves magyar reklámügynökség társtulajdonosa vagyok immár tíz éve, ezért úgy éreztem, hogy itt az idő hogy tegyek valamit. Egy mérkőzésen beszélgetésbe elegyedtem Szokai Mártonnal, aki megkérdezte, hogyan lehetne a szakmámból eredő kapcsolataimon keresztül szponzort behozni a Fradiba. Elkezdtünk beszélgetni sok egyéb szakmai dologról, majd ezt több informális találkozó követte. Végül Berki Krisztiánon keresztül egészen Kevin McCabe-ig vezetett az út és abban maradtunk, hogy szerepet vállalok a klub életében. Úgy vélték szükség van egy marketing szemléletű kommunikációs vezetőre, aki egységbe fogja a klub kommunikációját. Ezt nem vállaltam volna Pálfai Károly barátom nélkül, aki 15 éves sport kommunikációs múlttal és ebből adódóan óriási sajtó tapasztalattal rendelkezik, de róla majd a későbbiekben bővebben beszélek. Ezen felül azt is vállaltam, hogy a Ferencváros vezetését megpróbálom közelebb hozni a szurkolókhoz, nyitni, az akkor szinte teljesen zárt kommunikáción. Így kezdődött.
Sok támadás ért, hogy a kommunikáció nem a várt fejlődést hozta, hogy mégsem hozott szponzorokat, sőt, szinte „csak” Craig Shortnak tolmácsoltál, és a szurkolókkal sem sikerült kapcsolatot tartani. Valósnak tartod ezeket a véleményeket?
Nyílván vannak látható és kevésbé nagyközönség előtt zajló munkák. Craig Short melletti tolmácsolásra a televízióban azért volt szükség, mert a Sport TV azt kérte, a klub biztosítsa a fordítást, és mivel Craiggel baráti viszonyban voltam és vagyok mind a mai napig – pénzért pedig nem akartunk tolmácsot fogadni – felajánlottam segítségemet. Ami a támogatókat illeti. Aki a marketing szakmában dolgozik, az tudja, hogy a szponzori tárgyalások legfőképpen a kulisszák mögött dőlnek el, nem élő adásban a televízióban, vagy a szurkolók előtt. Így természetes, hogy nem látszik egészen addig ameddig bejelentésre nem kerül egy megállapodás. Hangsúlyozom, én nem marketing területre érkeztem, a feladatom egy gazdasági lobbitevékenység volt, amely eredményességét talán későbbiek folyamán ítéljük majd meg, ne fél év elteltével, és főleg ne most, amikor mindenki kivár… Sajnos a bizalom a befektetőknél erősen megcsappant, hiszen mind a gazdasági környezet, mind különböző egyéb bizonytalansági tényezők sem kedveznek a jelenlegi befektetői kedvnek. Ezt kellene szakmai és stratégiai szinten megalapozni, felépíteni, és akkor könyebb lenne behozni a stabil és lojális támogatókat. Mivel talán jelentősnek mondható kapcsolati tőkét halmoztam fel a hosszú évek alatt, így rengeteg beszélgetést folytattam a háttérben, hogy tisztázzam, mi is kell ahhoz, hogy megfelelő, stabil szponzori hátteret alakítsunk ki a Ferencváros futballcsapatánál. Hamar kiderült, ez nem egy féléves munka, ami persze napról napra világosabbá vált a számunkra is. Mostanra egyértelműen láthatóvá vált, hogy az előre eltervezett szakmai munkánk nem végezhető olyan hatékonysággal, amelyben bizakodtunk. Alapfeltétele a sikernek a teljes és megkérdőjelezhetetlen strukturális átláthatóság és megfelelő embereknek a megfelelő pozíciókba való helyezése.
És a kommunikáció a szurkolókkal?
A kommunikációs munkát három felé kell választanunk. Mi érkezésünkkor kollégáimmal lefektettünk magunknak egy hosszútávú stratégiát, hogyan kell lépésről lépésre haladni egy optimális, és mindenki számára üdvözítő kommunikációs rendszer felé. Az egyik a média felé irányul, a másik a szurkolók, a harmadik a lehetséges szponzorok felé. Azt azonban ki kell mondani, hogy a Ferencváros akkori kommunikációs rendszerét, és a miérteket átlátni nem volt egyszerű. Szigorú szakmai indokok alapján fordítottunk a médiakommunikáción, nyílt edzéseket vezettünk be a sajtónak, és megszerveztük az akkor már bőven esedékes szurkolói ankétot is. Igaz, a sokat támadott időpont kijelöléséhez már nem volt közünk, ezt így utólag szeretném leszögezni. Voltak ugyanis kész tények, amelyekkel dolgoznunk kellett, és volt, amibe bármely fura is, már nem volt döntési jogkörünk. Ennek ellenére elindult egy folyamat. Persze, lehet ezzel szemben kritikusnak lenni, sőt kell is, hiszen mi magunk is szakmailag azok voltunk. Ugyanakkor sokan nem látták azt a napi küzdelmes háttérmunkát, amely ezekhez az apró lépésekhez vezetett, amelyek nem voltak látványosak, de legalább egy jó irányba haladtak. Nyílván arra törekedtem, hogy a lelátói múltammal segítsek egységet kovácsolni, illetve megértetni jó pár dolgot a szurkolókkal. Én is szurkoló vagyok és sokszor bele is estem abba a csapdába, hogy bizonyos dolgokat az emóció oldaláról közelítettem meg, de így jobban belegondolva talán ez nem is volt hiba, csak konfliktusforrás. A házon belüli vitáink Krisztiánnal, vagy bárki mással mindig szakmai jellegűek voltak és előre vitték a dolgokat, a Fradi érdekében. Az érvekkel alátámasztott vita szerintem előreviszi a dolgokat a cél nélküli veszekedés meg hátráltatja. Ilyen soha nem volt. A szurkolókkal kapcsolatban meg annyit, hogy bárki megkérdezheti Magyar Balázst, vagy Kikát, hogy próbáltam-e tenni azért, hogy béke és rend legyen. Biztos vagyok benne, hogy egyikük sem fogja tagadni, hogy a legkiélezettebb helyzetben az én telefonhívásaim után ültünk le először mindannyian egy asztalhoz.
Sokan támadtak titeket a nagy stáb miatt, hogy minek ide négy ember…
Személyem volt a kommunikációs vezető, aki a már említett feladatokat ellátta, összefogta, koordinálta. Pálfai Károly a sajtófőnök, az ő feladata a médiával való napi kapcsolattartás volt, -ebben én is szerepet vállaltam bizonyos médiumok esetében- az interjúk szervezése, sajtóanyagok készítése, a média igényeinek kiszolgálása. Ferencz Róbert, Károly segítőjeként tevékenykedett, és segítette a munkánkat, hol írt, hol pedig fotózott. Ballai Attila pedig néha levezette a sajtótájékoztatókat, ha én nem értem rá, segített a médiakommunikációban tanácsadóként. Ő is régi Fradista. Kötődése segített nekünk, mert hitt az „alapozó” munkában és nem kell részleteznem a kapcsolatait, a sport média világában elfoglalt szerepét. Hangsúlyozom, a stábot egy rendszer felépítésére és működtetésére állítottuk össze, de sajnos ezt a rendszert egyéb okoból csak bizonyos vonatkozásban sikerült felépíteni és működtetni. Például a médiakommunikációnk kifejezetten látványosan javult, amelyet Kevin McCabe is üdvözített.
Hogy látod, mi lehet a Ferencváros jövője gazdaságilag?
Kommunikációs és marketinges területről érkezvén és oda visszatérvén azt kell mondanom, hogy elengedhetetlen a stabil környezet, stratégiai vezetés és az érzelmi motiváltság. Említettem már, hogy a szponzor nem csak számokat akar látni, hanem biztos, átlátható hátteret, olyan komoly szakmai munkát, amely mellett biztonságban tudhatja a befektetett pénzét, legyen szó marketingről, a kommunikációról, vagy a futballszakmáról. Minden magyar klubban, de mondhatom azt, hogy minden területen ezt a professzionális mentalitást kell követni. A Ferencváros a legnagyobb és legismertebb magyar „márka”, csúnya szakzsargonnal élve. Óriási kiaknázatlan lehetőségeket rejt magában mindenki számára aki támogatja. Csak támogatni és segíteni kellene, hogy újra szárnyra kaphasson. Láttam, hogy egyes emberek milyen sokat tesznek, hogy a dolgok működjenek, azért, mert tudják, hogy a Ferencváros nem csak egy csapat. Ez „A Fradi”, amelyet minden szempontból másképp kell kezelni. Ehhez azonban tiszta, átlátható viszonyok szükségesek.
– Ha ilyen hosszú távú stratgéiában gondolkoztatok, akkor miért távoztatok a klubtól? Hiszen ugyanúgy a jelenlegi vezetés állt Berki Krisztián mögött.
– Nem foglalkoztam ezzel abban az időben. Kizártam minden külső körülményt és csak azt néztem szakmai alapon hogyan lehetne egy optimális környezetet kialakítani, jó és eredményes kommunikációval, klubba áramló szponzorokkal. Lehet naívan hangzik, de akkor másképp láttam a helyzetet, elvakított a lehetőség, hogy a Ferencváros tagja lehetek. Életem álma volt. Buzogott bennünk a tettvágy és szakmai alapon elkezdtük a munkát kollégáimmal. Az angolokkal jelentős volt a napi kapcsolat, felügyelték a munkánkat, és elismeréssel támogattak is minket. Folyamatosan kapcsolatban voltam a Sheffield Utd. PR ügynökségétől Glennel és kölcsönösen segítettük egymást. A Sheffield-i derby programfüzetéhez is összeállítottam neki anyagot a Fradiról. Érdekes, szerteágazó munka volt az. Nem Berki Krisztián személye volt aki miatt jöttünk, és nem is miatta távoztunk. Felmondásunk okai az elvi, morális és szakmai kérdések voltak. Mint előbb említettem, mi szikla szilárdan letettük voksunkat egy út mellett, amelyen szerettünk volna végig menni, együtt a Fradival. A két út azonban nem egy irányba haladt. Mostanra nyílvánvalóvá vált, hogy ez nehezen megvalósítható, mi pedig szeretnénk megőrizni szakmai hitelességünket, önállóságunkat, elveinket, ha használhatok ilyen fennkölt kifejezést. Egy külső cég voltunk, amely szakmai alapon döntött, viszont érzelmi alapon kötődik a Fradihoz. Nem bizonyos emberekhez, hanem a Fradihoz. Ugyanakkor sok barátra tettem szert az eltelt 6 hónapban mind a csapatból, mind a székházból és ez nagyon jó érzés. Ahogy eddig is, ezután is ott leszünk a lelátón, szurkolunk kedvenc csapatunkért. Aztán ki tudja mit hoz a jövő? Remélem, hogy a politikàban végre valahàra bekövetkezett vàltozàsok nem csak a hétköznapjainkban, hanem hamarosan a magyar labdarúgàsban, és konkrétan a Fradiban is éreztetik majd jótékony hatàsukat. Addig is talàlkozzunk a lelàtón, hogy együtt hajtsuk győzelembe a Fradit! Azt a Fradit, amelyik a mi Fradink és amelynek nincs pàrja a vilàgon! Hajrà Fradi!
2010 június 16 at 20:59
mennyi itt a kamuhír…… ez a sportextra netes oldala?
2010 június 16 at 20:26
jó lett volna látni, hogy tényleg dolgoznak. Az tény hogy összeszedettebbek lettek a nyilatkozatok, de semmi más. Ehhez meg 4 embert fizetni…
Az meg külön vicces, hogy azzal takarjuk a munkánk minőségét, hogy: de hát én is Fradista vagyok…
2010 június 16 at 20:10
Szép napot!Szerintem a beszélgetésnek a lényege az utolsó 5 sorban van, amiről nem tudhatunk semmit.
2010 június 16 at 19:43
Nagyon kedvelem Orosz Palit, de ez a nyilatkozat ugyanannyit ér, mint a legutóbbi pár soros a felmondásuk után.
Sok rizsa, semmi lényeges.
1. A szurkolókkal a kapcsolat az nem abban merül ki, hogy Kikát meg Balázst egyszer felhívom és összeültetem, hogy meggyőzzem őket a szurkolóellenes lépéseiről a klubnak és megpróbálom lenyomni a torkukon a nélkülük, ötleteik, konzultáció nélkül hozott döntéseket.
2. Mennyit profitált a Fradi a sheffieldi derbi-füzetben megjelent összeállításból? Meg lehet csinálni, de ez egy apróság, fontosabb lett volna a fradistákkal megtalálni a hangot és minket elsődlegesnek venni, nem az angol szurkolókat, akiknek közük nincs a Ferencvároshoz.
3. Csináltak nyilvános edzéseket, egy értelmetlen ankétot. Na bumm, mindenhol ez a normális, nem extra dolgok ezek, amiket ki kell harcolni.
4. A médiát kiszolgálták. Ok, figyelembe kell venni az igényeiket, de ugyanakkor ők is vegyék figyelembe a mi érdekeinket, jóhírünket, korrektséget velünk szemben és ennek elérése a kommunikációs stáb feladata (lett volna). Egy közlemény volt Bocsáknak, de mindenki ott rúgott belénk, ahol tudott reakció nélkül.
5. Berki érvelve vitázik? – Ez egyszerűen hazugság. :D
Ami a lényeg lett volna, ami meg lett említve, de nem lett kifejtve:
1. Miért nem sikerült a szurkolókat közelebb hozni a vezetéshez és vajon ki(knek) a hibájából voltak messze egymástól?
2. “Alapfeltétele a sikernek a teljes és megkérdőjelezhetetlen strukturális átláthatóság és megfelelő embereknek a megfelelő pozíciókba való helyezése.” – ezek egyenként miért nincsenek meg?
3. Többször megemlítette az átláthatóság hiányát, a megfelelő vezetői képességeket és megfelelő futballszakmai munkát. Ezek miért nincsenek meg? Miért nem cél, hogy meglegyenek? NEM CSAK A BEFEKTETŐ SZERETNÉ EZEKNEK A FELTÉTELEKNEK A TELJESÜLÉSÉT, HANEM A SZURKOLÓ IS! Nem megértetni kell a jelenlegi (kérdéses) állapotokat, hanem szemmel láthatóvá tenni és akkor magyarázat nélkül látja a szurkoló, hogy jó irányba mennek a dolgok.
4. MILYEN ELVI, MORÁLIS ÉS SZAKMAI OKOK voltak azok, amik miatt felmondtatok és nem vállalhatóak a privát karrieretekben? Kinek a hibája, hogy a két út nem egyfelé halad?
Én ezekre lettem volna kíváncsi, nem arra, hogy ki milyen tanácsadó volt, meg hogy nagyáltalánosságban mik a problémát és hogy hány barátot szereztél! Nem megsérteni akarom Palit, hanem végre egyszer egy világos és tényszerű kommunikációt várok, vártam volna felénk. Felénk, akik miatt ez az egész van!
2010 június 16 at 21:11
A két út nem egy irányban halad,A politika jobbrafordulása arra enged következtetni, hogy még él az elképzelés velünk kapcsolatba.
Ennyi!
A többi dagályos mellébeszélés.
Ha valóban dolgoztak akkor még lehet, hogy fel-fel bukkan majd valami ebből, de a sejtésem, hogy a semmittevés gyurcsányi megközelítésével állunk szemben.
Laikusként igencsak pörgőssé lehetne tenni ezt a kommunikációt, mert nem a titkolózásnak van most itt az ideje.
Aki a susnyákosban járkál az titkolózik, mert fogalma sincs a dolgokrol.
Berkivel a viták nem hiszem, hogy előre vitték volna az ügyeket.
2010 június 17 at 11:17
Teljesen jogosak a felvetéseid, és egy magára valamit is adó ujságíró (még ha amatőr is) fel is tette volna őket az interjúalanynak.
Ez kb. a 8. okfeltáró interjú ezen a honlapon, amiből semmi nem derül ki.
Valahol megértem, hogy a szerkesztők igyekeznek jó kapcsolatot ápolni a *mindenkori* vezetőséggel/kommunikációs stábbal, de az ilyen interjúknak az ég egy adta világon SEMMI értelme. Ez nagyjából az interjúalany seggének kinyalása, kb. olyan napkelte vagy mindenkori M1 gyurcsány/orbán interjúk színvonala, amikor a riporter alákérdez az alanynak, és meg sem próbálja boncolgatni a lényegi kérdéseket.
2010 június 16 at 19:34
Hát a hozzászólások alapján eddig úgy látom, hogy ezzel az interjúval nem értétek el a célt, az ex-kommunikációs osztály kommunikációja nem sok embert győzött meg.
Őszinte leszek: engem sem igazán… Sok az üres, semmitmondó maszlag benne, ez még profi PR dumának is gyenge.
2010 június 16 at 18:24
Hát persze… Nem kell túl bonyolultan nézni a dolgokat. Mi látszott a 4 ember munkájából? Semmi. Ennyi a bizonyítvány. 0!
2010 június 16 at 19:09
háááát…ahogy Pali felsorolta hogy ki mivel foglalkozott és mivel “segítette” a munkát az szép volt.De ezzel az erővel ha 10-en lettek volna akkor is ilyen szépen felsorolta volna mind a 10 munkatárs “érdemeit”. Ezekre 1 ember Pali egyedül is elég lett volna.A lemondás indoka pedig megint a sikálás kibúvás a konkrét esetek taglalása helyett…Haggyuk má a PR dumát hogy kinek milyen “útjai” vannak!
2010 június 16 at 18:24
Remélem, hogy a politikàban végre valahàra bekövetkezett vàltozàsok nem csak a hétköznapjainkban, hanem hamarosan a magyar labdarúgàsban, és konkrétan a Fradiban is éreztetik majd jótékony hatàsukat. Addig is talàlkozzunk a lelàtón, hogy együtt hajtsuk győzelembe a Fradit! Azt a Fradit, amelyik a mi Fradink és amelynek nincs pàrja a vilàgon! Hajrà Fradi!
Valahol itt a lényeg.
2010 június 16 at 18:29
Annak ellenére, hogy én is tudtam hová “kell” szavazni, ne sz.pjuk már le Orbánékat! Azokat, akik odaadták a Torgyán kezébe a Clubot, azokat, akik a dózsának építettek stadiont és jégpályát, vitték az állami szponzorokat, meg a gumicsizmás sártengerbe akarnak focit csinálni a Bkv-Előre csapatának…
Akik most egy Csányit tesznek be, cseppet sem demokratikus módszerekkel az mlsz-be… Ahová az új kedvenctől, a nézőcsúcsot döntünk, üres a tablónk, de fiesztázunk Videoton lett a kegyes. Sehova nem tesznek be, akár egy régi fradistát sem. Na gondolkodjunk és ne ezeket ajnározzuk!
2010 június 16 at 18:46
meg akik nem szarták tönkre az országot az elmult 8 évben…de mi van a Bkv Elörével??
2010 június 16 at 18:57
Mint írtam, én is melléjük tettem az x-et. Amit róluk mondtam negatív értelemben az a Fradihoz való hozzáállásuk miatt negatív, vagy lehet vitatkozni az érvekkel.
A Bkv-Előre csapatát hivatalosan ma Dvsc-nek hívják, ugyanis 2001-ben ez “eredeti debrecen kiesett, csak megvette az indulási jogot a Bkv-előrétől. Ez ma Magyarország kirakatcsapata…
2010 június 16 at 18:22
Végigolvastam, okosabb nem lettem…
2010 június 16 at 19:03
akkor olvasd el mégegyszer:)
2010 június 16 at 19:23
Nem tudom, hogy bennem (szövegértés) vagy a szövegben (semmitmondó) van-e a hiba.
:D
Ki kellett volna állni a farbával, Pali!
2010 június 16 at 19:25
szerintem kiállt, elég konkrétan fogalmazott.
(Szia, Tibu, ide minust hatot:))
2010 június 16 at 19:35
Konkrétum sajnos nincs benne, “fennkölt kifejezés” viszont sajnos akad. Aki közel van a “tűzhöz” az gondolom ért belőle, viszont a többségnek csak általánosságban megfogalmazott mondatok (“A két út azonban nem egy irányba halad”; “remélem, hogy a politikàban végre valahàra bekövetkezett vàltozàsok … konkrétan a Fradiban is éreztetik majd jótékony hatàsukat”, stb).
2010 június 16 at 19:44
Egy uriember nem köpköd a volt otthonára, viszont tud egyértelműen fogalmazni, ahogy Pali is tette.
2010 június 16 at 19:55
Hát akkor bennem is hiba van!
Én se tudok ebből semmi konkrétumot kiolvasni!
2010 június 16 at 20:43
Én sem lettem okosabb… :(
2010 június 16 at 18:21
Ő is csak a nagy semmiről beszélt
Kissé unalmas már
Valami nagy gebasznak kell lenni a háttérben
Pl Kevin ráébredt, hogy szart se ért a munkájuk?
2010 június 16 at 19:07
Ne szépítsük, megbuktak! A sok százmilliós hiányt nem lehet megmagyarázni.
2010 június 16 at 19:46
milyen sokszázmilliós hiányt? Ugye tudod, hogy az a mérleg, amit ismerhetsz és amit mi is leközöltünk, még azelőtt jött létre, hogy ők a Fradihoz érkeztek volna?
Másrészt meg a pénzügyekhez közük nem volt.
2010 június 16 at 18:18
McCabe közleményét miért nem rakjátok ki?? már ezzel van tele az összes honlap, és pont ti nem rakjátok ki
2010 június 16 at 18:20
mert nem voltunk gépnél, már kint van.
2010 június 16 at 18:36
Talán mert nem ebből élünk és dolgozunk ez mellett.
2010 június 16 at 18:55
Itt meg már azt hitték, hogy a spanyoloknak szurkoltok, és néztétek a meccset :D :D :D
2010 június 16 at 18:17
Nem kell a rizsa Pali!
2010 június 16 at 18:15
McCabe közleménye az FTC.hu-n:
http://www.ftc.hu/index.php?action=fansnews&nid=25162&sact=news